Poznaj Polskę

Poznaj Polskę - edycja jesienna 2022

Podstawa prawna

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 sierpnia 2021 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” z późn. zm.
Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”  jest częścią POLSKIEGO ŁADU.

Podstawowe zasady przedsięwzięcia

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie podmiotowej wykazy punktów edukacyjnych dla trzech grup wiekowych (klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VIII szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe).
W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:

• jednodniowe - do kwoty 5 tys. zł,
  • dwudniowe - do kwoty 10 tys. zł,
  • trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.
    – przy czym wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.

Projekt „Poznaj Polskę” w PSP Zaborów

W listopadzie w 2022 roku nasz szkoła realizowała projekt „Poznaj Polskę”. Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Edukacji i Nauki zorganizowano 2 wycieczki kl. 1-3 do Sandomierza i kl. 4-8 do Krakowa. Miejsca zostały wybrane ze względu na ich bogactwo przyrodnicze i kulturalne, znaczenie historyczne i wartość edukacyjną.

WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

Dnia 12 października 2022 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza. Wyjazd odbył się w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem wycieczki był spacer po mieście. Uczniowie pod opieką pana przewodnika najpierw przeszli Wąwozem Królowej Jadwigi. Wysłuchali wiele interesujących opowieści związanych z tym miejscem i zrobili piękne bukiety z jesiennych liści. Następnie przeszliśmy obok kościoła św. Pawła, kościoła św. Jakuba, by spacerem dotrzeć pod zamek królewski. W dalszej części udaliśmy się pod katedrę, a stamtąd do domu Jana Długosza. Tam zatrzymaliśmy się na dłużej, by podziwiać interesujące eksponaty i wysłuchać kolejnych opowieści przewodnika. Na koniec udaliśmy się na rynek, gdzie dzieci przeszły przez Ucho Igielne oraz zatrzymali się przy ratuszu. Uczniowie mieli także czas na zakup pamiątek z Sandomierza. Wycieczka zakończyła się obiadem.

Wszyscy uczestnicy wyrażali duże zadowolenie z przyjemnie spędzonego dnia. Piękna pogoda, jesienne krajobrazy oraz piękno Sandomierza sprawią, że ta wycieczka na długo pozostanie w ich pamięci.

KRAKÓW- MIASTO KULTURY I SZTUKI WYCIECZKA UCZNIÓW PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ZABOROWA

Kraków jest miastem, które ze wszech miar warto zwiedzić. I nie wystarczy na to jeden dzień. Niestety tylko tyle mieliśmy do dyspozycji. Na wycieczkę klas IV-VIII wyruszyliśmy rankiem 29 listopada 2022 roku. Już o 9,00 zaczęliśmy zwiedzanie; pierwszym jego punktem był Trakt Królewski. Po dotarciu na Rynek i wizycie w Bazylice Mariackiej, każdy mógł wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wydarzenie to znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia zachęca „ The Times”. I tak zagościł w grupie klimat świąt. Po tym wyruszyliśmy na zwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego i zabytkowego zegara z figurami profesorów UJ. Jednak jednym z dwóch zasadniczych punktów programu była wizyta w Muzeum w Sukiennicach. Tam nasza Pani przewodnik zaprezentowała nam obrazy, które ilustrowały historię Polski. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się o specyfice malarstwa Jana Matejki, usłyszeliśmy historię rodzinną malarza oraz o tym, jakie znaczenie mają przedmioty na obrazie, jako symbole.

Po wizycie w Sukiennicach, młodzież miała możliwość zwiedzania zabytków architektury i sztuki dawnego Krakowa. Między innymi zobaczyliśmy Kościół Piotra i Pawła, w którym spoczywają zwłoki naszego wielkiego sąsiada z Borzęcina-Sławomira Mrożka. Byliśmy także w ” Dziórawym Kotle”, gdzie kupiliśmy pamiątki dotyczące cyklu książek o Harrym Potterze. Po późnym obiedzie, udaliśmy się na Wawel, by zwiedzić komnaty królewskie. Przewodnicy w bardzo interesujący sposób zaprezentowali nam historię tego miejsca i wydarzeń z nim związanych. Szczególnie ciekawą opowieść przedstawił jeden z przewodników na temat arrasów. Okazało się, że niewielka cześć tego gobelinu kosztuje wioskę wraz z mieszkańcami. Na Wawelu jest 142 arrasy, a za czasów królów było ich ponad 350. Ostatnim punktem programu była wizyta u Smoka Wawelskiego, który jak to smok, zionął ogniem. I tak zakończył się nasz dzień w Krakowie.

Realizacja wycieczki była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”.